ناحیه نوآوری مدرس

آگوست 24, 2021
0 نظر
ناحیه نوآوری مدرس

نواحی نوآوری، کانونی برای فعالیت‌های دانش‌بنیانی و استارت‌آپی در اطراف دانشگاه‌ها هستند؛ به همین دلیل ایجاد این مراکز که نقشی تأثیرگذار در توسعه فناوری کشور دارند، به یکی از اولویت‌ها تبدیل‌شده است. ناحیه نوآوری مدرس باهدف توسعه چارچوب مفهومی زیست‌بوم نوآوری کشور و به‌خصوص کلان‌شهر تهران در نظر دارد به کانونی برای فعالیت‌های نوآورانه فرهنگی، اجتماعی، تکنولوژیکی و اقتصادی در منطقه مورد هدف تبدیل شود.
این ناحیه، با محوریت مراکز دانشگاهی و علمی، سعی کرده اماکن و فضاهای اطراف پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس را به محل استقرار مناسبی برای فعالیت‌های نوآورانه تکنولوژیکی با نگاه ویژه به مباحث اجتماعی و فرهنگی تبدیل و تا درنهایت بتواند در اشتغال پایدار و اقتصاد دانش‌محور بر اساس اصول توسعه پایدار تأثیرگذار باشد.

این ناحیه که به Innovation Unicorn موسوم است، بیش از ۳۷۰ هکتار وسعت داشته و محدود به بزرگراه شهید چمران از غرب، خیابان کارگر شمالی از شرق، خیابان آزادی و خیابان شهید فاطمی از جنوب و بزرگراه جلال آل احمد و خیابان شهید گمنام از شمال است. با توجه به حضور بازیگران متنوع و متعدد اکوسیستم نوآوری به‌عنوان المان‌های ارزشمند و مؤثر یک ناحیه نوآوری، تفاهم‌نامه سه‌جانبه‌ای با حضور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شهرداری منطقه ۶ تهران و پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس در ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ امضا و تبادل شده است که مزایای سودمندی برای طرفین و به‌خصوص بازیگران این زیست‌بوم به همراه خواهد داشت.