ناحیه نواوری شریف

آگوست 28, 2021
0 نظر
ناحیه نواوری شریف

ناحیه نوآوری شریف، منطقه ای ویژه برای حضور و رشد شرکت های دانش بنیان است که در اطراف پردیس اصلی دانشگاه صنعتی شریف در حال شکل گیری است. این منطقه که 250 هکتار مساحت دارد، هم اکنون محل استقرار بیش از 500 شرکت، 7 شتابدهنده، 5 شرکت و صندوق سرمایه گذاری، 5 مرکز نوآوری، 2 فضای کار اشتراکی، 5 مجتمع فناوری، 4 پژوهشکده و یک هاب نوآوری است. این ناحیه در میان خیابان آزادی و سه بزرگراه شهید جناح، شیخ فضل الله نوری و یادگار امام واقع شده است.

ناحیه نوآوری شریف، یک زیست‌بوم نوآوری مبتنی بر یک مکان جغرافیایی است. زیست‌بوم نوآوری به مجموعه‌ای از بازیگران اطلاق می‌شود که در مسیر شکل‌گیری کسب‌وکارها (از لحظه خلق ایده جدید تا ایجاد و رشد کسب‌وکار) دخیل هستند و برای «خلق ارزش مشترک» متناسب با مأموریت، توانمندی یا شایستگی محوری خود به ایفای نقش می‌پردازند.
امروزه زیست‌بوم ناحیه نوآوری شریف شاهد حضور انواع بازیگران یک زیست‌بوم نوآوری بوده است که اکثریت آنها توسط بخش خصوصی مدیریت می‌شوند. نقش‌های منحصر به فرد هر یک از بازیگران و هم‌افزایی و روابط متقابل میان آنها موجب ایجاد فضایی پویا و مستعد برای شکوفایی کسب‌وکارهای نوآور در این منطقه شده است.