ویژگی‌های نواحی نوآوری بر اساس عملکرد

آگوست 28, 2021
0 نظر
ناحیه نواوری

شاخص‌های زیرمجموعه عملکرد بر اساس عملکرد ساختمان‌ها و فضاهای باز‌‌ تعریف می‌شود که شامل توسعه استفاده ترکیبی و یا استفاده تنها؛ نوع و انواع فعالیت‌های نوآورانه؛ اهمیت فرصت‌های اقتصادی و مشخصات شرکت؛ مقدار و کیفیت نیروی کار، توانایی و ظرفیت تولید دانش و سرریز دانش، و مهارت شبکه‌های حرفه‌ای می‌باشد.

به‌طور کلی عملکرد مناطق نوآوری موجود در جهان بر سه بخش فعالیتی متمرکز است:

(الف) فعالیت‌های دارای فن‌آوری بالا.

(ب) فعالیت‌های پرخلاقیت

و ج) فعالیت‌های خدماتی دانش.

در ادامه بیشتر به این موارد پرداخته‌‌ می‌شود.

الف) فعالیت با فن‌آوری بالا

سه نوع منطقه نوآوری با فن‌آوری بالا وجود دارد:

  • مناطق فناوری بازار محور. به عنوان مثال، سیلیکون ولی در ایالات متحده آمریکا و پارک علمی کمبریج در انگلستان
  • مناطق فناوری مبتنی بر دولت که شرکت‌های چند ملیتی خارجی را هدف قرار‌‌ می‌دهند. به عنوان مثال، سوفیا آنتیپولیس، سنگاپور.
  • مناطق فناوری مبتنی بر دولت که باعث تقویت شرکت‌های محلی‌‌ می‌شوند. به عنوان مثال‌، پارک علمی Hsinchu‌، تایوان. این مناطق عمدتاً صنایع ICT یا بیوتکنولوژی را در بر‌‌ می‌گیرد.

به استثنای چند بخش خصوصی با بودجه شخصی (به عنوان مثال، سیلیکون ولی و پارک علمی کمبریج)، بیشتر مناطق نوآوری موجود توسط دولت‌های ایالتی و یا دولت‌‌های محلی ایجاد شده‌‌‌اند.

ب) فعالیت مبتنی بر خلاقیت

نوآوری‌های مبتنی بر خلاقیت تا حد زیادی بر روی تولید دانش فرهنگی مانند موسیقی، صنایع فیلم و بازی متمرکز شده‌‌‌اند. کارکردهای مناطق نوآوری فراتر از عملکردهای مرسوم آن (به عنوان مثال مرکزی برای تجارت، تحقیقات و آموزش) گسترش یافته و شامل فعالیت‌های خلاقانه نیز‌‌ می‌شود. این نوع صنایع به طور معمول خوشه‌‌‌‌ای هستند و اکثر اوقات در مراکز اصلی شهری قرار دارند.

صنایع خلاق

ج) فعالیت خدماتی مبتنی بر دانش

در اطراف دفاتر مرکزی، شرکت‌ها و فعالیت‌های مربوط به شرکت‌های بین‌المللی قرار دارند، که بسیاری از این شرکت‌ها در مناطق نوآوری واقع شده‌‌‌اند. شرکت‌های خدماتی مبتنی بر دانش بر بازاریابی، حسابرسی و مشاغل بیمه تمرکز دارند. این شرکت‌ها نقش حیاتی در مناطق نوآوری برای تولید دانش و نوآوری به‌ویژه برای مشاغل تحقیق و توسعه به‌عنوان فعالیت‌های پشتیبانی دارند. همچنین این شرکت‌ها را به عنوان یک عنصر اساسی حمایت از مناطق نوآوری بیان‌‌ می‌کنند.

Knowledge-based service activity