معرفی ساختمان اداری پیک آسا (بنتک) در ناحیه نوآوری شریف

فوریه 10, 2021
0 نظر

به سفارش اساتید دانشگاه ، ساختمان اداری پیكاسا به عنوان یك فضای كار  مجاور دانشگاه صنعتی شریف طراحی شد. این طرح بر روی یک سازه موجود که قبلاً تا طبقه همکف ساخته شده بود ، توسعه یافته است. معیارهای داده شده طراحی یک ساختمان متناسب با ساختمانهای اصلی آجری در پردیس دانشگاه بود. بنابراین ، چالش اصلی تهیه فرمولی بود که ماهیت معماری دانشگاه در دهه 40 را حفظ کرده و آن را با فضای معاصر یک موسسه مبتنی بر فناوری ترکیب کند.

ساختمان اداری پیکاسا
سایت پروژه در کنار یک پارک محلی و در فاصله ای نزدیک از پارک عمومی طرشت قرار دارد. فضاهای سبز در نمای داخلی و اطراف سایت باعث ایجاد یک موجودیت همگن در مقیاس شهری شده است . علاوه بر این ، اتصال دو راه دسترسی در دو طرف ساختمان یک میدان شهری را در داخل ساختمان ایجاد کرده که مرز بین ساختمان و شهر را محو می کند.

تناقض بین دنیای طراحی نرم افزار و فیزیکی واقعی ، مباحث متناقضی مانند درونگرایی ، برونگرایی ، استحکام در مقابل شفافیت ، استحکام در مقابل انعطاف پذیری در نما ، سازگاری در مقابل تغییرات در مناظر شهری را معرفی می کند.

آجر توخالی 10 * 20 سانتی متری در این پروژه استفاده شده است. ماژول حاصله یک آجر 19.5 * 32 سانتی متری با یک سوراخ 10 * 20 سانتی متری پوشیده شده از لعاب گشتاور بود.

نمای ساختمان
ترکیبی از بلوک های آجری و فناوری طراحی نرم افزار منجر به تشکیل یک صفحه آجری هوشمند شده است که نمای کل ساختمان را تشکیل می دهد. این پانل ها به طور خودکار خود را بر اساس قرار گرفتن در معرض نور خورشید در طول روز تنظیم می کنند. این سیستم هم از نظر داخلی و هم از نمای خارجی ساختمان به فناوری دیجیتال شباهت دارد.

شفافیت ، اتصال به دنیای خارج و چندرسانه ای بودن انتقال داده از ویژگی های عصر الکترونیک است. ساختمان اداری پیکاسا سعی دارد تا بینشی متناسب با این موضوعات متناقض ایجاد کند تا مجموعه ای پیشگام در صنعت الکترونیک معرفی شود.

ارتباط بین آجر به عنوان یک مصالح ساختمانی سنتی و دنیای الکترونیکی با تکنولوژی پیشرفته ، نیاز به یک واسطه دارد و این پروژه سعی دارد این مسئله را برطرف کند. فضاهای داخلی بسته و نیمه باز ساختمان نیز برای محو شدن مرز بین داخل و خارج ، برای ایجاد تصورات مختلف در طول شبانه روز طراحی شده است. فعالیت های داخلی می توانند در شب نمایان شوند . فضاهای کاری موجود در ساختمان از دفترهای باز و نیمه باز تشکیل شده است که از مرزهای سبز برای تعریف و تفکیک آنها استفاده شده است.

منبع: www.showhome.ir