واحدهای فناور در ناحیه نوآور شریف

با گذر زمان و فراگیر شدن موضوع کارآفرینی در دهه‌‌های اخیر، کسب‌وکار‌های بسیاری در مجاورت دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته‌اند. تا جایی که صدها شرکت توسط دانش‌آموختگان جوان، نخبه و با پشتکار این دانشگاه ایجاد شده و ارزش‌آفرینی و اشتغال‌زایی بسیاری به همراه داشته است.
با تأسیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۹۵، مهم‌ترین برنامه‌ این مجموعه هویت‌بخشی و توسعه زیست‌بوم شکل گرفته در مجاورت دانشگاه صنعتی شریف، تحت عنوان «ناحیه نوآوری شریف» قرار داده شد که موجب شتاب‌بخشی به روند شکل‌گیری و رشد کمی و کیفی شرکت‌های نوآور در این ناحیه شده است. ناحیه نوآوری شریف به مساحت ۲۵۰ هکتار در میان خیابان آزادی و سه بزرگراه شهید جناح، شیخ فضل الله نوری و یادگار امام واقع شده است و هم‌اکنون بیش از 600 شـرکت، 21 شــتابدهنده، 12 صندوق و شرکت سرمایه‌گذاری و 12 مرکز نوآوری در آن مستقر هستند.
با هدف توسعه راهبردی این ناحیه، مطالعه‌ جامعی بر ۲۱ ناحیه نوآوری در سطح جهان انجام شده که بر اساس آن اقدامات توسعه‌ای لازم و نقش بازیگران مختلف ناحیه نوآوری شریف مشخص گردیده است. یکی از مهمترین راهبردها، توسعه‌ ناحیه نوآوری شریف با محوریت بخش خصوصی و بدون مشارکت مستقیم نهاد‌های دولتی است. بر همین مبنا، پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در نظر دارد با ایفای نقش تسهیلگری خود و ایجاد تعاملی سازنده بین بدنه‌ علمی دانشگاه صنعتی شریف، بازیگران زیست‌بوم نوآوری و بخش خصوصی توانمند، زمینه را برای بروز استعدادها و شایستگی‌های دانشگاهیان، نخبگان و کارآفرینان در ناحیه نوآوری شریف فراهم نماید و یک الگوی ملی را در زمینه‌ توسعه‌ پایدار و ارزش‌آفرینی ارائه دهد.

واحدهای فناور در ناحیه نوآور شریف
ایستگاه‌ نوآوری‌ شریف مجتمع فناوری شماره1 (مترو شریف) مجتمع‌ فناوری شماره 2 (شهید قاسمی) مرکز رشد برج فناوری طرشت برج فناوری و نوآوری بُنتک باشگاه کسب و کار دانش بنیان (باکس) بایوتکس

ایستگاه‌ نوآوری‌ شریف

ایستگاه‌ نوآوری‌ شریف؛ با هدف ایجاد بستری مناسب جهت استقرار شرکت‌های نوپا، استارت‌آپ‌ها، شتابدهنده‌ها، صندوق‌های پژوهش و فناوری و کلیه شرکت‌های فعال در زیست بوم فناورانه کشور با مساحتی بالغ بر 27000 متر مربع در مرداد ماه سال 1397 تاسیس گردید.

این مجموعه دارای 52 شرکت مستقر، 6 شتابدهنده، 2 مرکز نوآوری و 1 صندوق پژوهش و فناوری می باشد.

مجتمع فناوری شماره1 (مترو شریف)

مجتمع فناوری مترو شریف؛ دارای 36 واحد اداری است که بیش از 25 شرکت دانش‌بنیان در آن مستقر و مشغول به فعالیت هستند. این ساختمان توسط صندوق نوآوری و شکوفایی در سال 1393 خریداری شده و به صورت اجاره به شرط تملیک در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان متقاضی واجد شرایط قرار گرفته است.

مجتمع‌ فناوری شماره 2 (شهید قاسمی)

مجتمع‌ فناوری شهید قاسمی؛ توسط جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف در سال 1389 ایجاد و در حال حاضر بیش از 10 شرکت در آن مستقر و مشغول به فعالیت هستند. فضاهای موجود در این ساختمان در تملک خود شرکت‌ها است. صندوق پژوهش و فناوری شریف در این مجتمع مستقر است.

مرکز رشد

مرکز رشد پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف؛ در سال 1382 تأسیس شد. این مرکز ضمن تأمین فضای استقرار و دفتر کار در مجاورت دانشگاه صنعتی شریف برای شرکت‌های نوپای برخاسته از دانشگاه، با ارائه خدمات متنوع آموزشی، مشاوره ای، تبلیغاتی، بازاریابی و شبکه‌سازی به رشد کسب‌وکارهای نوپا کمک می‌­کند تا فرآیند تجاری‌سازی محصولات تسهیل شده و مخاطرات و هزینه‌ها کاهش یابد.

تاکنون 374 واحد فناور از خدمات مرکز رشد بهره‌مند شده‌اند و در حال حاضر بیش از 80 شرکت نوپا در مرکز رشد و سایت‌های تخصصی آن مستقر هستند. مجموع فضاهای مرکز رشد در سال 1400 بیش از 5000 مترمربع است که شامل 9 ساختمان و سه خوشه تخصصی است. بیش از 40 شرکت مستقر در مرکز رشد دانش‌بنیان یا خلاق هستند.

برج فناوری طرشت

برج فناوری طرشت؛ با سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه، آب، خاک، توسعه (ساخت) در تقاطع بلوار صالحی و اکبری در زمینی به مساحت بیش از 3200 مترمربع و در زیربنای 26000 مترمربع احداث شده و دارای بیش از 100 واحد است که توسط شرکت‌های دانش‌بنیان فناور خریداری شده است. در بهار 1400 این برج به بهره‌برداری رسید و شرکت‌های دانش‌بنیان در آن مستقر هستند.

نکته حائز اهمیت درخصوص این پروژه که بزرگ‌ترین زیرساخت فناوری ناحیه نوآوری شریف خواهد بود، استفاده نشدن از اعتبارات دولتی است که نشان دهنده اهمیت مشارکت‌‌ بازیگران بخش خصوصی با یکدیگر می‌باشد. تحقق این امر با حمایت و تسهیل‌گری نهاد‌های عمومی همچون شهرداری تهران، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و هدایت پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف میسر شده است.

برج فناوری و نوآوری بُنتک

برج فناوری و نوآوری بُنتک؛ واقع در ناحیه نوآوری شریف، پایگاهی است برای متخصصینی که از برترین دانشگاه‌های کشور فارغ‌التحصیل شده، کنار هم جمع شدند تا در حوزه‌هایی مثل مخابرات (که پیچیده‌ترین رشته مهندسی در دنیاست)، هوشمند سازی صنعتی، فینتک، پلتفرم‌های زیرساختی و ابری مثل IPTV، VOD، BSS و … در لبه تکنولوژی، محصول و سرویس تولید کنند.

بُنتک یکی از محوری‌ترین شرکت‌های فناور کشور در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور محسوب می‌شود که، پروژه‌های بزرگی در اپراتورهای تلفن همراه و ثابت کشور را در طول بیش از ۲۰ سال حیات خودش، به انجام رسانده است.

 

باشگاه کسب و کار دانش بنیان (باکس)

BOX‭ ‬؛ با‭ ‬هدف‭ ‬کمک‭ ‬به ‬توسعه‭ ‬کسب‭ ‬و‭ ‬کارها‭ ‬مبتنی‭ ‬بر‭ ‬فناوری‌های‭ ‬نوین‭ ‬در‭ ‬نزدیکی‭ ‬دانشگاه‭ ‬صنعتی‭ ‬شریف‭ ‬به‭ ‬مساحت‭ ‬۳۶۰۰‭ ‬مترمربع‭ ‬تاسیس‭ ‬گردیده‭ ‬است‭.‬حضور‭ ‬فعال‭ ‬ذینفعان‭ ‬حوزه‭ ‬فناوری‭ ‬در‭ ‬این‭ ‬باشگاه،‭ ‬اعم‭ ‬از‭ ‬صاحبان‭ ‬طرح‭ ‬و‭ ‬سرمایه،‭ ‬سرمایه‌گذاران‭ ‬و‭ ‬شرکت‌های‭ ‬کارآفرینی‭ ‬منجر‭ ‬به‭ ‬رونق‭ ‬فضای‭ ‬کسب‌و‌کار‭ ‬دانش‌بنیان‭ ‬می‌گردد‭.‬

BOX‭ ‬ متشکل‭ ‬از‭ ‬دفاتر‭ ‬متعدد‭ ‬کاری،‭ ‬فضای‭ ‬کاری‭ ‬مشترک‭ ‬برای‭ ‬استارت‌آپ‌ها،‭ ‬محل‭ ‬برگزاری‭ ‬جلسات‭ ‬و‭ ‬رویدادهای‭ ‬حوزه‌ی‭ ‬فناوری‭ ‬می‌باشد‭.‬این‭ ‬مجموعه‭ ‬سعی‭ ‬کرده‭ ‬با‭ ‬استفاده‭ ‬از‭ ‬ارائه‭ ‬خدمات‭ ‬متناسب‭ ‬توسعه‭ ‬کسب‌و‌کار‭ ‬و‭ ‬همچنین‭ ‬ایجاد‭ ‬فضایی‭ ‬متفاوت‭ ‬و‭ ‬پویا‭ ‬جهت‭ ‬استقرار‭ ‬ذینفعان‭ ‬حوزه‌ی‭ ‬فناوری،‭ ‬منجر‭ ‬به‭ ‬حمایت‭ ‬و‭ ‬ارتقا‭ ‬از‭ ‬کسب‌و‌کارهای‭ ‬دانش‌بنیان‭ ‬شود‭.‬

بایوتکس

بایوتکس؛ نام یکی از جدیدترین قطب‌های نوآوری حوزه سلامت است که در ناحیه نوآوری شریف با هدف مقابله با سرطان راه‌اندازی شده است. این شرکت با تجمیع خوشه‌های تخصصی در حوزه تکنولوژی‌های بایو، نانو و مواد در غالب واحدهای کوچک و فناور محور اصلی خوشه‌ای است که بایوتکس تلاش کرده با راه‌اندازی آن زمینه‌ای مناسب برای تولید و ارائه طیفی از داروها، مواد و راهکارهای سلامت جهت مقابله با امراضی نظیر سرطان را فراهم سازد. شرکت بایوتکس در زمینی به مساحت 5 هزار متر مربع احداث شده است. در این زمین یک سوله 2 هزار و 500 متری ساخته شده و تمامی زیر مجموعه‌های شرکت بایوتکس را در خود جای داده است. استارت ساخت سوله در اردیبهشت ماه 98 زده شد و در اردیبهشت 99 با نهایی شدن ساخت سوله کار به پایان رسید.